A Társaság 2018-ban jött létre abból a célból, hogy Gazsó Ferenc (1932–2018) szociológus, egyetemi tanár szellemi örökségét gondozza, továbbadja és gyarapítsa.
Ennek érdekében elsősorban azokat a közéleti ügyeket és kutatási témákat kívánjuk napirenden tartani, melyek kötődnek:
- a közoktatás társadalmi összefüggéseihez és az oktatáspolitikához;
- a társadalmi esélyegyenlőtlenségek generációs újratermelődésének kérdéseihez;
- illetve az ifjúságkutatás területéhez.
A fenti megfontolások szem előtt tartásával a Társaság a következő közvetlen célokat tűzi ki maga elé:
- Konferencia-sorozatot szervez, amelyben előadások hangzanak el és eszmecserék szerveződnek Gazsó Ferenc emlékének szentelt és a Társaság által fontosnak tartott fenti témákban.
- Gazsó Ferenc Emlékdíjat alapít, amelyet egy erre a célra választott kuratórium ítél oda annak a fiatal magyar kutatónak, aki a fenti témák valamelyikében komoly, rangos kutatómunkát végez.
A Társaság abban a szellemben működik, amelyet Gazsó Ferenc fontosnak tartott: kevéssé formális, lényegre törő, egyszerű működésre, baráti, empatikus légkörre, nyitott, nem ortodox szellemi közeg megteremtésére törekszik. Értékelkötelezett szakszerűség és a társadalmi problémák iránti nyitottság jellemzi a Társaság működését, amelyet elvár az általa támogatott személyektől is. A Társaság nem vállal a Gazsó Ferenc szellemi örökségéhez közvetlenül nem kapcsolódó közéleti aktivitást. Nem korlátozza tagjai közéleti aktivitását, és nem is vállal felelősséget azoknak a Társaságon kívüli tevékenységéért.
Ha szeretne velünk kapcsolatba lépni, itt megteheti: